Berat

4.11       Zobacz opinie (9)

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Berat to najładniejsze miasto całej Albanii. Położone w dolinie rzeki Osumi zachwyca znajdującą się na wzgórzu starówką oraz dominującą nad nią twierdzą. Bywa określane mianem miasta tysiąca okien. Bowiem wieczorem, gdy spojrzy się na starówkę, to odnosi się wrażenie, jakby faktycznie było tam tysiąc okien, albo i więcej.

poza szlakiem w Albanii

Berat, Albania - © Travelbay

Berat jest chętnie odwiedzany przez turystów i to nie tylko w szczycie letniego sezonu. Oprócz ciekawych zabytków i pięknych widoków czekają tu na nich doskonałe restauracje oraz duży wybór hoteli. Berat może być także doskonałą bazą wypadową do poznawania tej części Albanii. Blisko z niego w góry Tomorri czy do niesamowitego Kanionu Osumi.

Dla kogo?

Berat to przede wszystkim idealne miejsce dla osób, które lubią zwiedzać i zgłębiać historię. Mocno upodobali go sobie backpackersi, którzy bez trudu znajdują w nim lub w jego okolicach niskobudżetowe opcje noclegowe. Miasto, w szczególności wieczorami ma mocno romantyczną duszę, więc to również dobry kierunek na wakacje we dwoje.

Zdjęcia

 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
 • Berat
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Na zwiedzanie Beratu warto przeznaczyć jeden dzień. Ilość znajdujących się tu atrakcji można spokojnie odwiedzić w kilka godzin, aby później mieć czas na sączenie lokalnego, wyśmienitego wina i próbowanie albańskiej kuchni.

Dzielnica Mangalem

Przy prawym brzegu rzeki Osumi wyrasta wzgórze, na szczycie którego znajduje się okazała twierdza. Natomiast na jego zboczu rozlokowała się dzielnica Mangalem, której Berat zawdzięcza określenie miasto tysiąca okien. Zabudowana jest tradycyjnymi bydynkami mieszkalnymi, z białymi fasadami i spadzistymi, czerwonymi dachami.

Kalaja e Berati

Najbardziej imponującą budowlą całego Beratu jest zamek, czyli Kalaja e Berati. Znajduje się na szczycie wzgórza, powyżej dzielnicy Mangalem. Dotrzeć do niego można brukowaną, klimatyczną i strasznie śliską uliczką. Wejście na teren zamku jest płatne, ale kwota ta jest śmiesznie niska. Budowla ta datowana jest na XVIII-XIX w., choć w trakcie badań archeologicznych znaleziono tam ślady z IV-III w p.n.e.. Warownia otoczona została grubym murem, w obrębie którego postawiono 24 wieżyczki. Niewątpliwie Kalaja e Berati jest najlepszym punktem widokowym w całym mieście. Z jej murów podziwiać można dolinę rzeki Osumi, dzielnicę Goricę oraz Parku i Osumit oraz ciągnący się wzdłuż niego deptak.

Cerkiew św. Teodora

Tuż obok głównej bramy prowadzącej na teren zamku wznosi się cerkiew św. Teodora datowana na XVI w. Swym wyglądem przypomina świątynie, jakie znaleźć można np. w Macedonii nad Jeziorem Ochrydzkim. Niestety w jej wnętrzu nie za wiele się zachowało do naszych czasów, oprócz kilku, ledwo widocznych fresków. Cerkiew św. Teodora nie jest jedyną świątynią na terenie Kalaja e Berati. Oprócz niej znajduje się tam jeszcze 6 innych cerkwi prawosławnych.

Muzeum Onufriego

Również na terenie zamku, w obrębie katedry pw. Św. Marii działa Muzeum Onufriego. Upamiętnia ono wybitnego, albańskiego twórcę ikon, czyli Onufriego właśnie. W muzeum zobaczyć można 173 ikony i obrazy stworzone zarówno przez niego, jak i jego uczniów. To nie lada gratka dla osób interesujących się sztuką, w szczególności tą liturgiczną. Uwaga! W okresie jesienno-zimowym muzeum jest zamknięte w poniedziałki.

Czerwony meczet

W obrębie Kalaja e Berati znaleźć też można ruiny meczetu, zwanego Czerwonym Meczetem. Zbudowany został ok. XV w., czyli w okresie gdy Berat znalazł się w rękach Turków. Jednak z upływem lat jego znaczenie zaczęło maleć, w efekcie popadł w ruinę. Do naszych czasów przetrwały fundamenty oraz fragment niegdyś okazałego minaretu.

Narodowe Muzeum Etnograficzne

Na wschód od zamku, nieopodal Rruga Mihal Komnena, znajduje się Narodowe Muzeum Etnograficzne (Muzeu Kombëtar Etnografik Berat). Zajmuje wnętrza dwupiętrowego domu o typowej dla Beratu osmańskiej architekturze. W trakcie zwiedzania zobaczyć można ponad 1000 eksponatów, które ukazują m.in. dawne tradycje kupieckie i rzemieślnicze, lokalne stroje i hafty czy pomieszczenia mieszkalne wyposażone w wiekowe meble. Muzeum pozwala przenieść się w czasie i zapoznać z historią regionu. Uwaga! W okresie jesienno-zimowym muzeum jest zamknięte w poniedziałki.

Meczet Kawalerów

Tuż nad brzegiem rzeki Osumi, przy drodze schodzącej z twierdzy, wznosi się meczet Kawalerów. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że głównie przychodzili się do niego modlić kawalerowie, którzy byli na etapie szukania małżonki. Meczet powstał w XIX w., a górną część jego fasady zdobią ciekawe malunki.

Dzielnica Gorica

Idealnym miejscem na spacer jest dzielnica Gorica, która zlokalizowana jest naprzeciwko wzgórza zamkowego. W dużej mierze zabudowana jest niemalże jednakowymi budynkami mieszkalnymi. Znaleźć tu też można hotele czy knajpki. Do dzielnicy przejść można po dwóch mostach przerzuconych nad Osumi. Jeden, to dość współczesna, piesza kładka. Drugi to most Ura e Gorices datowany na XVIII w. Ma 130 m długości i 7 przęseł.

Bulevardi Republika

Na wschód od dzielnic Mangalem i Gorica, wzdłuż rzeki, biegnie deptak Bulevardi Republika. Znaleźć można przy nim liczne knajpki i kawiarnie. Rozciąga się również z niego ładna panorama starówki i jej tysiąca okien.

Okolice Beratu są bardzo ciekawe pod kątem przyrodniczym. Ok. półtorej godziny jazdy samochodem znajduje się fenomenalny Kanion Osumi. Nieco bliżej warto odwiedzić wodospad Bogove. Natomiast osoby wolące relaksować się w towarzystwie wina, powinny udać się do winiarni Çobo.

Wodospad Bogove

35 km na południowy wschód od Beratu znajduje się wodospad Bogove. To ulubione miejsce zarówno mieszkańców miasta tysiąca okien, jak i turystów, którzy zaglądają w ten region Albanii. W trakcie upalnych, sierpniowych czy lipcowych dni, zaznać tam można orzeźwienia w lodowatych wodach potoku. Od miejscowości Bogovë aż do Ujvara e Bogovës (wodospad) biegnie wzdłuż strumienia przyjemna, niezbyt wymagająca ścieżka. Stanowi idealny cel rodzinnych spacerów. Doprowadza bezpośrednio do ładnego, spływającego kaskadowo wodospadu. Kąpiel w nim stanowi kulminacyjny punkt wycieczki. Osoby nie mające ochoty wskakiwać do wody mogą urządzić sobie piknik w cieniu drzew.

Winiarnia Çobo

Przy głównej szosie SH72 wiodącej do Beratu znajduje się Winiarnia Çobo. To rodzinny biznes prowadzony od 1900 r., z dość długą przerwą na czas komunizmu, gdy została przejęta przez państwo. Wina Çobo uznawane są za najlepsze w całej Albanii, a co za tym idzie są też najdroższe na albańskim rynku. Właściciele organizują wycieczki enologiczne, a także degustację produkowanych przez nich trunków.

Polecane hotele

Oto noclegi, które możemy polecić z czystym sumieniem. Polecamy tylko takie hotele, które sami odwiedziliśmy.
Maya Hostel
Znakomity
385 opinie
8.8
Travelbay

Maya Hostel

Hostel Maya okazał się być strzałem w dziesiątkę. I choć nocleg tam kosztuje niewiele, to można liczyć na najwyższą jakość usług. Hostel zlokalizowany jest w Goricy i posiada duży, przestronny i kolorowy ogród. Oferuje tak dormitoria, jak i pokoje prywatne. W cenie noclegu, oprócz niezłego śniadania, otrzymuje się także świetną atmosferę oraz możliwość poznania ludzi z niemalże całego globu.
Hotel Omer
Wyjątkowy
90 opinie
9.2
Travelbay

Hotel Omer

W Hotelu Omar spędziłem jedną noc. Znajduje się w dzielnicy Mangalem, dzięki czemu pod ręką ma się zabytkową część miasta, jak i liczne knajpki czy sklepy. Ciekawym przeżyciem jest nocleg w budynku, który pochodzi z XVIII w. I choć poczuć tu można ducha historii, to pokoje są urządzone nowocześnie i ze smakiem. A jeśli o smaku mowa – śniadania w hotelu są przepyszne. Jeśli kiedyś wrócę do Beratu, to na pewno znów zdecyduję się na nocleg w hotelu Omar.
Hostel Mangalem
Unknown
249 opinie
9.7
Travelbay

Hostel Mangalem

Na Hostel Mangalem zdecydowałem się z kilku względów. Po pierwsze ma bardzo wysokie oceny w serwisach rezerwacyjnych. Ponieważ planowałem spędzić w Beracie kilka dni, zależało mi na komfortowym miejscu. Po drugie zlokalizowany jest w zabytkowej dzielnicy Mangalem. Po trzecie pozwala zatopić się w historii Beratu, gdyż stworzony został w starym, potureckim budynku. W cenę pobytu wliczone jest smakowite śniadanie.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon