Cajamarca

3.20       Zobacz opinie (5)

Na północy Peru leży miasto Cajamarca. To właśnie w tym regionie, a dokładniej w położonych nieopodal jaskiniach, znaleziono ślady pierwszych mieszkańców Peru. To tu też spotykały się i mieszały się ze sobą kultura inkaska i hiszpańska. W mieście dominuje kolonialna architektura, która znalazła się na Liście Wstępnej UNESCO.

cajamarca

Cajamarca, Peru - © Travelbay

Ze względu na to, że Cajamarca leży na wysokości nieco ponad 2700 m n.p.m., oferuje dość łagodny klimat i zwykle większość osób nie skarży się tu na chorobę wysokościową. Okolica miasta jest najbardziej zalesionym obszarem w całym Peru. Cajamarca słynie nie tylko z ciekawych zabytków, ale również jest jednym z najważniejszych regionów w kraju pod kątem hodowli bydła i przetwórstwa mleczarskiego. Znajduje się tu również… największa kopalnia złota w Peru. To wszystko sprawia, że Cajamarca jest prężnie rozwijającym się miastem, które każdego roku przyciąga turystów spragnionych poznawania historii i kultury oraz próbowania doskonałych dań regionalnych.

Dla kogo?

Wybierz się do Cajamarca, jeśli chciałbyś przede wszystkim pozwiedzać. Czeka tu na Ciebie sporo zabytków, głównie z okresu kolonialnego, ale nie tylko. Na zachód od miasta znajdziesz też m.in. niezwykły park archeologiczny Cumbe Mayo. 

Zdjęcia

  • Cajamarca
  • Cajamarca
  • Cajamarca
  • Cajamarca
  • Cajamarca
  • Cajamarca
  • Cajamarca
  • Cajamarca
  • Cajamarca
  • Cajamarca
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Cajamarca to idealny cel 1-2-dniowego city break’u. Miasto nie jest duże, więc w spokojnym i niespiesznym tempie będziesz mógł odhaczyć wszystkie, najciekawsze atrakcje. A mając więcej czasu zdążysz też pojeździć bo bliższej i nieco dalszej okolicy Cajamarca. Zasadniczo bez względu na porę roku będziesz miał tu co robić. 

Cajamarca to wdzięczny cel wycieczki. Miasto jest ładne, zadbane i niemalże na każdym kroku oferuje coś ciekawego. Kolonialne zabytki zachwycają architekturą.

Plaza de Armas

Oczywiście zwiedzanie rozpocznij na głównym, miejskim placu. Tę funkcję pełni Plaza de Armas. Wokół niego znajdziesz kilka ważnych zabytków Cajamarca, np. katedrę, będącą jednym z bardziej charakterystycznych budynków w mieście.

Katedra

Katedra pw. św. Katarzyny (Catedral de Cajamarca) jest doskonałym przykładem peruwiańskiego baroku. Budowę rozpoczęto w XVII wieku i trwała w sumie 80 lat, choć samej fasady nigdy nie ukończono. Ale tak czy inaczej to właśnie ona jest tym, co przyciąga do kościoła turystów. Fasada zachwyca misternymi rzeźbieniami, które pełne są najróżniejszych detali, w tym motywów roślinnych. Wnętrze jest nieco bardziej ascetyczne, choć na uwagę zasługuje główny ołtarz.

Kościół i monaster św. Franciszka

Po przeciwnej stronie placu niż katedra wznosi się kościół i monaster św. Franciszka (Convento de San Francisco, Amalia Puga 750). Budowa świątyni rozpoczęła się  w 1699 r. i trwała do… XX wieku, kiedy ukończono dwie wieże. Kościół jest trzynawowy i posiada kopułę, a w oknach są witraże. Wnętrze zdobią przede wszystkim rzeźbione w drewnie ołtarze. Turystów jednak najbardziej interesują znajdujące się tam katakumby.

Mirador Santa Apolonia

Na spacer koniecznie wybierz się na Mirador Santa Apolonia. To punkt widokowy położony na zachód od głównego placu. Rozciąga się z niego przepiękna i naprawdę rozległa panorama miasta. Nieco poniżej niego znajduje się urocza kaplica Matki Bożej Różańcowej z charakterystyczną biało-niebieską fasadą. 

Cumbemayo

Mając nieco więcej czasu rozważ wycieczkę poza obręb Cajamarca, do parku archeologicznego Cumbemayo. Nazwa oznacza “wąską rzekę”. Miejsce to znane jest z lasu masywnych słupów wulkanicznych, z których część osiąga wysokość nawet 18 m. Z daleka przywodzą na myśl procesję mnichów. Pomiędzy skałami, które ukształtowane zostały w procesie erozji, znaleźć można sporo śladów po dawnych cywilizacjach. Do najważniejszych należą petroglify oraz akwedukt wydrążony w wulkanicznej skale.

Ventanillas de Otuzco

Kolejnym ciekawym miejscem w bliskim sąsiedztwie Cajamarca jest Ventanillas de Otuzco, zwane również Nekropolią Otuzco. Jak zapewne możesz się domyślić, będziesz tu mógł podziwiać grobowce. Ale nie byle jakie. Bowiem jest to cała budowla, z wnękami na nagrobki, które z oddali przywodzą na myśl… okna. W efekcie cała konstrukcja wygląda trochę jak blok mieszkalny.

Parque De Esculturas Gigantes

Na północ od Cajamarca, w miejscowości Llanomayo znajdziesz Parque De Esculturas Gigantes. Na dość sporym obszarze będziesz mógł podziwiać wykute w kamieniu rzeźby, które “opowiadają” historię Cajamarca. 

Plaza Baños del Inca

Na wschodnich obrzeżach miasta znajduje się jedna z większych atrakcji okolicy, czyli Plaza Baños del Inca. Pod nazwą tą kryją się termalne, lecznicze wody. Z działającego tu uzdrowiska chętnie korzystają zarówno miejscowi, jak i turyści.

Zobacz także

Peru
Co zwiedzić w Peru?
Peru
Najlepsze plaże Peru
Peru
Życie nocne w Peru
Peru
Cuda natury w Peru
Peru
Aktywnie w Peru
Peru
Poza szlakiem w Peru
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon