Dolina Królów

3.80       Zobacz opinie (5)

Jeśli będziesz w Luksorze, to koniecznie wygospodaruj czas na wizytę w Dolinie Królów. Znajduje się ona na zachodnim brzegu Nilu, w korycie wyschniętej rzeki otoczonej skalnymi wzniesieniami. To właśnie tam chowani byli faraonowie, ale też członkowie ich rodzin oraz wysocy rangą dygnitarze. Dolina Królów jest podzielona na część wschodnią i zachodnią.

Dolina Królów

Dolina Królów, Egipt - © Travelbay

Turyści głównie koncentrują się na pierwszej z nich, bowiem to tam znajduje się najwięcej grobowców. A tych w sumie jest ok. 60. Dodatkowo jest tam jeszcze 20 niedokończonych miejsc pochówku. Podczas zwiedzania będziesz mógł zachwycić się pięknymi zdobieniami komór grobowych oraz malowniczymi krajobrazami samej doliny. Oczywiście miejsce to, przez wzgląd na swoją historię i znaczenie, chronione jest przez UNESCO.

Dla kogo?

Dolina Królów jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania Egiptu, zaraz obok piramid w Gizie i samego Luksoru. Oczywiście to wymarzone miejsce dla wszystkich osób zainteresowanych archeologią oraz dziejami faraonów i historią samego kraju.

Zdjęcia

  • Dolina Królów
  • Dolina Królów
  • Dolina Królów
  • Dolina Królów
  • Dolina Królów
  • Dolina Królów
  • Dolina Królów
  • Dolina Królów
  • Dolina Królów
  • Dolina Królów
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Travelbay™

Gdy nie przepadasz za upałami to z wizytą w Dolinie Królów celuj w czas od końca września do mniej więcej początku maja. Jeśli jednak z jakiegoś powodu będziesz tam w środku egipskiego lata, wtedy po prostu zaplanuj zwiedzanie wcześnie rano. Masz szansę zdążyć przed najwyższymi temperaturami i najliczniejszymi grupami turystów.

Na zwiedzanie Doliny Królów warto poświęcić kilka godzin. Niektórzy zostają tu nawet pół dnia. Miejsce to jest na wskroś ciekawe i fotogeniczne, dlatego warto go eksplorować bez pośpiechu. 

Grobowiec Ramzesa VI

W teorii budowę tego grobowca rozpoczął Ramzes V, ale prawdopodobnie nigdy nie został w nim pochowany. Miejsce to zostało rozbudowane przez Ramzesa VI i to po nim nosi swą nazwę. Grób ma dość prosty plan. W linii prostej od głównej komory wychodzi szereg korytarzy prowadzących w głąb ziemi. Warto zwrócić uwagę na pięknie udekorowane, reliefowe ściany.

Grobowiec Sety I

Jeśli miałbyś zobaczyć tylko jedno jedyne miejsce w Dolinie Królów, to powinien to być grobowiec Sety I. Jest on bowiem jednym z najdłuższych, najgłębszych i najpiękniej zdobionych miejsc w całym kompleksie. Był to również pierwszy tak udekorowany grobowiec. Na ścianach zobaczyć można teksty pogrzebowe, które miały ułatwić dotarcie władcy do zaświatów. 

Grobowiec Osiemnastej Dynastii Tutanchamona

Na pewno warto również zajrzeć do grobowca Osiemnastej Dynastii Tutanchamona. Jego renoma wykracza daleko poza granice Egiptu. A to głównie dlatego, że gdy go odkryto był praktycznie w nienaruszonym stanie. Z jego wnętrza wydobyto niesamowite m.in. kosztowności, głównie ze złota (naliczono ok. 3500 przedmiotów). Odnalezienie grobowca uznaje się za jedno z ważniejszych wydarzeń we współczesnej archeologii. 

Grobowiec Merneptaha

Grobowiec Merneptaha jest drugim, największym w całej dolinie. Częściowo został zniszczony przez powodzie. Na szczęście zachowało się całkiem sporo znajdujących się tam zdobień. Np. płaskorzeźba Merneptaha z bogiem Ra-Horakhty, która ulokowana jest po lewej stronie od wejścia do grobowca.

Zobacz także

Egipt
Co zwiedzić w Egipcie?
Egipt
Plaże w Egipcie
Egipt
Imprezy w Egipcie
Egipt
Natura w Egipcie
Egipt
Aktywny wypoczynek w Egipcie
©2023 Travelbay.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon